O nas

O nas

Informacja miejska, pamiątki z Rybnika i punkt spotkań –  na deptaku, przy ul. Jana III Sobieskiego 20, w miejscu, które większości rybniczan kojarzą się z mieszczącą się tam przez lata „Cepelią”, 16 czerwca 2016 r. otwarto nową siedzibę punktu informacji miejskiej, czyli halo! Rybnik!.

Punkt Informacji Miejskiej i Turystycznej halo! Rybnik podlega pod miejską instytucję kultury, jaką jest Industrialne Centrum Kultury z siedzibą w Rybniku-Niewiadomiu.

Miejsce, pomimo niewielkiej przestrzeni, udało się zagospodarować w ciekawy sposób. Nowoczesne wnętrze przyciąga wystrojem. Prezentowana oferta skierowana jest do młodszych i starszych. W punkcie odbywają się spotkania autorskie, wystawy fotografii, malarstwa oraz rysunku, a także prezentują się rybniccy artyści, lokalne stowarzyszenia, miejskie instytucje oraz prywatne podmioty. Nie brakuje również gości z innych miast. W halo! Rybnik odbywają się też cykliczne wydarzenia, takie jak: Social Language Meeting, spcery tematyczne "Przewodnik znowu czeka...", spotkania miłośników numizmatów.

W okresie wiosenno-letnim otwarte jest dla gości patio, znajdujące się na pięknie ukwieconym dziedzińcu, którego wystrój w dużej mierze stanowią prace rybnickiej artystki Kazimiery Drewniok. Można zobaczyć m.in. udekorowany przez nią „byfyj”, czyli śląski kredens.

Patio zachęca gości do odwiedzin szczególnie podczas upalnych dni. Odbywają się tam kameralne wydarzenia, m.in. koncerty akustyczne, warsztaty, spotkania tematyczne. Dziedziniec jest też chętnie odwiedzany przez fotografów.

fot. Kinga Drążek

Punkt halo! Rybnik powstał w ramach „Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej ”, realizowanego w ramach Działania 3.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 „Systemy Informacji Turystycznej”.

Rezultatem projektu jest utworzenie sprawnego systemu informacji turystycznej w skali regionu, obejmującego zintegrowaną sieć punktów informacji turystycznej, platformy informatyczne i bazy danych, stworzenie systemu oznakowania obszarów atrakcyjnych turystycznie i wydanie oraz dystrybucję bezpłatnych materiałów informacyjno – promocyjnych.

W halo Rybnik! dostępne są bezpłatne materiały drukowane dotyczące miasta i regionu, m.in.

  • Śląskie. Przewodnik Tusrystyczny,
  • Subregion Zachodni województwa śląskiego. Informator Turystyczny oraz mapa,
  • Metropolia Silesia i okolice. Informator Turystyczny oraz mapa.

Więcej szczegółów na stronie SILESIA.TRAVEL